راهنمای خرید خشکبار درجه یک (انواع روش های خشک کردن)

خشکبار چیست؟

به خشک شدن انواع میوه ها و برخی از مغز دانه ها خشکبار می گویند. خشکبار یکی از ضروری ترین نیاز های هر خانه ای می باشد که برای خرید آن باید ایتدا با فرآنید های مختلف خشک کردن آن ها آشنا شوید. یکی از روش های نگهداری طولانی مدت از انواع میوه ها و آجیل ها، عملیات خشک کردن می باشد. در گذشته انسان ها در فصل تابستان با بهره گیری از نور خورشیدی فرآیند خشک کردن را انجام می دادند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این عمل توسط دستگاه ها نیز صورت می گیرد.

خشک کردن محصول باعث می شود از فساد و خرابی آن جلوگیری شود. با این کار وزن و حجم محصول کاهش می یابد و نگهداری و حمل آن بسیار آسان می شود. برای خشک کردن محصولات می توانیم با روش های گوناگونی این کار را انجام دهیم. برای خرید خشکبار عمده باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید. می توانید با مطالعه این محتوا با انواع خشکبار و روش های خشک کردن محصولات آشنا شوید.

انواع روش های خشک کردن محصولات

خشک کردن محصولاتی از جمله میوه و آجیل ها با روش های مختلفی صورت می گیرد. انواع روش های خشک کردن شامل موارد زیر می باشد:

 • آفتاب خشک
 • سایه خشک
 • خشک توسط دستگاه

آفتاب خشک

این روش در گذشته بسیار مرسوم بوده است و افراد در فصل تابستان می توانند توسط آفتاب انواع میوه ها و آجیل ها را خشک کنند. برای این کار می توانید محصول موردنظر را در معرض نور خورشید قرار دهید و پس از گذشت چندین روز آن ها را جمع آوری کنید. مانند برگه زردآلو

سایه خشک

روش سایه خشک یکی از روش های کاملا طبیعی و ارگانیک در تهیه انواع خشکبار می باشد. به عنوان مثال می توان کشمش را با استفاده از این روش خشک کرد، به این صورت که باید انگور بدون دانه را در محلی به دور از نور خورشید و در سایه آویزان کنید و پس از گذشت زمان فرآیند خشک کردن انجام می شود. در این روش محصولات دیر تر خشک می شوند و حالت پفکی دارند. قیمت محصولات سایه خشک کمی گران تر می باشد. انوع زرشک نیز توسط این روش خشک می شوند.

توسط دستگاه​

انواع میوه های توسط دستگاه ها خشک می شوند. میوه ها به صورت اسلایسی توسط این دستگاه ها خشک می شوند. در این روش میوه ها به دو شکل با تیزاب و بدون تیزاب فرآیند خشک سازی را طی می کنند.

در خشک سازی بدون تیزاب شکل ظاهری میوه ها از بین می رود و امکان دارد حجم کمتری داشته باشند. در روش دوم نیز ماده ای به نام تیزاب به محصولات اضافه می شود که موجب حفظ شکل ظاهری محصولات می شود (مانند برگه قیصی). تیزاب ماده ای می باشد که در مجاورت با بخار گوگرد قرار می گیرد و به همین دلیل باعث می شود شکل ظاهری محصولات از بین نرود.

انواع میوه خشک

انواع میوه ها را می توان خشک کرد که روش های خشک کردن هر کدام با یکدیگر متفاوت می باشد. میوه خشک شامل میوه هایی چون: زردآلو، هلو، سیب، موز، پرتقال، گلابی، کیوی، گیلاس، آلبالو، توت، انجیر، عناب، توت فرنگی، انگور، شفتالو و… می باشد. هر کدام از انواع میوه خشک ها دارای ویتامین و فواید منحصر بفردی نیز هستند. امروزه خرید اینترنتی میوه خشک در بین افراد مرسوم شده است. 

برای خشک کردن هلو و زرد آلو باید آن ها را از قسمت شیار های طبیعی خود به دو نیمه تقسیم کرد. میوه های چون گلابی و سیب به صورت خلال، ورقه ای و یا مکعبی قابل خشک شدن هستند. برای خشک کردن کیوی و موز باید ابتدا پوست آن ها جدا کنید و به صورت ورقه ای یا حلقه ای برش دهید. همچنین میوه هایی مانند توت، انجیر و… به صورت سالم خشک می شوند. خرید میوه خشک به دلیل داشتن فیبر بالا و ویتامین های فراوان بسیار توصیه می شود.

فواید میوه خشک

میوه های خشک شده دارای خواص بسیار زیادی هستند که شامل موراد زیر می باشند:

 • مفید در برابر بیماری های قلبی، دیابت و سرطان.
 • مصرف آن موجب کاهش سطح کلسترول خون می شود.
 • جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های قند و جلوگیری از چرب شدن کبد.
 • مصرف در صبح هنگام که باعث می شود انرژی شما چندین برابر شود.
 • موجب استحتکام استخوان و دندادن ها می شود.

مغز دانه های خشک

انواع مغز دانه های خشک که جزو خشکبار هستند شامل مواردی چون: مغز گردو، مغز گسته، مغز هسته زردآلو، مغز هسته هلو، مغز بادام درختی، خلال بادام، مغز فندق، بادام هندی، نخودچی، بادام زمینی، تخمه آفتاب گردان، تخمه کدو و … می باشد. برخی از مغز ها را می توان به صورت خام استفاده کرد و برخی دیگر را می توان با استفاده از نمک، زعفران و دیگر طعم دهنده ها، تفت داد و استفاده کرد. خشک کردن انواع آجیل ها یکی از بهترین روش برای نگهداری آن می باشد.

فواید مغز دانه های خشک

خوردن انواع آجیل ها می تواند به عنوان یک رژیم غذایی سالم برای شما مفید و ضروری واقع شود. آجیل ها دارای اسیدهای غیر اسباع می باشند که برای بدن ضروری است. فواید آجیل ها شامل موارد زیر می باشند:

 • کاهش سطح کلسترول بد
 • تضمین سلامت مخاط شریان ها
 • کاهش سطح التهابات مربوط به بیماری های قلبی
 • کاهش ایجاد لخته شدن خون در بدن
 • سرشار از انواع ویتامین ها به خصوص ویتامین E
4.9/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *