راهنمای خرید پسته مرغوب و تازه (انواع پسته درجه یک)

خرید پسته

پسته نوعی آجیل و خشکبار است که بسیار خوشمزه و پر طرفدار می باشد. پسته جایگاه بسیار ویژه ای در بین خشکبار دارد. مصرف روزانه پسته به تمام افراد توصیه می شود که برای تامین سلامتی بدن توصیه می شود. درجه بندی کیفی پسته در بازار بسیار متنوع می باشد و به همین دلیل خرید پسته کار بسیار دشواری می باشد.

پسته سرشار از خاصیت و مزایا می باشد که بسیار مفید است. پسته در حالت های بسیار متفاوتی به فروش می رسد که هر کدام از آن ها دارای خواص منحصر بفردی هستند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع پسته آشنا کنیم تا به راحتی بتوانید پسته درجه یک و مرغوبی را خریداری نمایید.

انواع پسته

پسته یکی از پرطرفدارترین محصولات آجیل و خشکبار می باشد. پسته ها در حالت کلی در دو دسته پسته خندان و آب خندان قرار گرفته اند. پسته های آب خندان همان محصولات دربسته هستند که طی فرآیندی گرم می شوند و سپس سرد می شوند که باعث می شود پوست پسته باز شود و مغزش در دسترس باشد. مغز پسته آب خندان به خوبی رشد نکرده اند و کیفیت پسته های خندان را ندارند.  پسته دارای انواع بسیار متنوعی می باشد که در ادامه انواع پسته را همراه با ویژگی هایشان توضیح خواهیم داد.

پسته فندقی

پسته فندقی دارای ظاهری گرد و کوچک می باشد، این نوع محصولات فراوان ترین و در دسترس ترین نوع پسته می باشد. پسته های فندقی یکی از محصولاتی می باشد که در ایران بزرگ ترین و فراوان ترین کشت را دارد. بخش قابل رویت مغز پسته های فندقی به رنگ ارغوانی می باشد و رنپ پوست سخت آن به رنگ استخوانی کرم می باشد. پسته فندقی خندان ترین نوع پسته می باشد که مصرف این نوع پسته ها برای خانواده می باشد و مناسب برای پذیرایی از مهمان نیست.

پسته کله قوچی

پسته های کله قوچی بر عکس پسته اکبری، گرد و تپل هستند و طعم بسیار خوبی دارند. پسته کله قوچی کمی درشت هستند و این نوع محصولات به دلیل حساس بودن به سرمای بهاری و یا کمبود آب در تابستان، درصد کمتری از تولید را دارد. فصل برداشت پسته های کله قوچی در شهریور ماه می باشد. این نوع محصولات خندان هستند رنگ پوست سخت این محصولات استخوانی روشن و مغز آن به رنگ قرمز مایل به خاکستری هستند.

پسته اکبری

پسته های اکبری دارای دو نوع اکبری ممتاز و اکبری دست چین هستند. پسته اکبری دست چین خندان می باشند و مغز های رسیده و درشتی دارند. پسته های اکبری ظاهری کشیده دارند و مناسب برای پذیرایی از مهمان ها می باشند. این محصولات به صرفه و اقتصادی می باشند. ظاهر پسته های اکبری بسیار زیبا و بادامی است و طعم بی نظیری دارد. رنگ پوست سخت پسته اکبری کرم رنگ است و مغز آن به رنگ بنفش و قهوه ای می باشد.

پسته احمد آقایی

پسته های احمد آقایی همانند اکبری هستند که سایز کوچک تری نیز دارند. پسته احمد آقایی بادامی شکل و درشت هستند. بارز ترین مشخصه پسته های احمد آقایی رنگ پسته می باشد که پوست سخت آن کاملا سفید است، رنگ مغز پسته احمدآقایی به رنگ قرمز ارغوانی و خندان است. زمان باردهی محصولات احمدآقایی بسیار کوتاه است و زمان برداشت این پسته اواخر شهریور ماه می باشد.

یکی دیگر از انواع پسته ها، پسته های طعم دار است که طرفداران بسیاری دارد. پسته های طعم دار در طعم آبلیمویی، پسته سبزیجات، پسته زعفرانی و… در بازار موجود هستند. این نوع محصولات طی فرآیندی طعم دار می شوند که افراد با توجه به علاقه شان آن ها را خریداری می کنند.

نکات خرید پسته

در خرید پسته باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید خرید خوبی داشته باشید. نکات مهم در خرید پسته شامل موارد زیر می باشد:

  • طعم پسته
  • اندازه پسته
  • ظاهر پسته
  • مغز پسته
  • یک دست بودن پسته
  • بسته بندی پسته
4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *